Zabiegi z wykorzystaniem PRF

Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej (PRF) w chirurgii stomatologicznej

Zabiegi chirurgii stomatologicznej wiążą się z naruszeniem tkanek (nacięciami dziąseł, usunięciem zęba lub fragmentu kości). Wykonujemy je ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo zabiegu oraz późniejsze szybkie gojenie się tkanek. Długotrwały efekt leczenia zależny jest m. in. od zdolności do regeneracji organizmu. W Kulig Centrum Stomatologii i Chirurgii Jamy Ustnej oferujemy zastosowanie naturalnego materiału pochodzącego od Pacjenta, który znacząco przyśpiesza proces gojenia ran. Materiałem tym jest fibryna bogatopłytkowa (PRF, Platelet Rich Fibrin). Dzięki temu, że materiał pochodzi od Pacjenta, nie ma ryzyka „odrzucenia”.

Jakie są korzyści?

PRF stosuje się w stomatologii by przyśpieszyć gojenie po zabiegach, zapobiegać komplikacjom pozabiegowym i zapewnić długotrwały efekt leczenia. Platelet Rich Fibrin pozwala na szybszą regenerację, nawet w trudnych przypadkach terapeutycznych.

U Pacjentów stosujących fibrynę bogatopłytkową obserwuje się niepowikłane i szybsze gojenie się ran, brak zakażeń krzyżowych, brak procesów infekcyjnych oraz występowanie znikomych objawów bólowych w porównaniu do tych, u których nie użyto PRF. Dzięki autogenności PRF nie występują problemy związane z nieprzyjęciem się materiału oraz zakażeniami krzyżowymi, co może wystąpić w przypadku innych substancji.

Czym jest PRF?

PRF czyli Platelet Rich Fibrin to fibryna bogatopłytkowa pozyskiwana z krwi Pacjenta. Dzięki temu, że pochodzi bezpośrednio od Pacjenta (jest autogenna), stanowi naturalne źródło składników przyśpieszających gojenie. Jest to biomateriał, na który składają się leukocyty, cytokiny, płytki krwi oraz komórki macierzyste. Fibryna bogatopłytkowa pozwala na przyśpieszenie gojenia się i odbudowy tkanek pacjenta. Stanowi matrycę, która stymuluje regenerację i wzrost tkanki kostnej.
 
Po jakich zabiegach warto stosować PRF?

PRF stosuje się m. in. po zabiegach:

  • augmentacja (wypełnienie) zębodołów poekstrakcyjnych np. po usunięciu zębów ósmych,
  • podniesienie dna zatoki (sinus lift),
  • przeszczepy tkanek miękkich,
  • przeszczepy kości,
  • wspomaganie gojenia ran po implantacji.
Jak uzyskuje się PRF?
W czasie wizyty w gabinecie lekarz pobiera niewielką próbkę krwi od pacjenta do sterylnej fiolki. Ilość pobranej krwi uzależniona jest od zabiegu – zazwyczaj jest to do kilkudziesięciu mililitrów. Następnie fiolka poddawana jest odwirowaniu. Fibryna bogatopłytkowa to frakcja pozostała po odwirowanej próbki. Krew pobierana jest z zachowaniem wszelkich standardów, w sposób bezpieczny dla pacjenta.

Umów wizytę

Telefon +48 603 134 992

Adres ul. Batorego 30, 28-100, Busko-Zdrój

Przewiń do góry