Chirurgia stomatologiczna
Czym jest chirurgia stomatologiczna?
Dziedzina stomatologii zajmująca się operacyjnym leczeniem w obrębie jamy ustnej.
Chirurgia stomatologiczna w Kulig Centrum Stomatologii i Chirurgii Jamy Ustnej
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina, w której posiadamy szczególne kompetencje. Gabinet został założony przez małżeństwo dentystów ze specjalizacją chirurgia stomatologiczna. Od 2013 roku prowadzimy leczenie pacjentów z Buska Zdrój oraz okolicznych miejscowości. W swojej pracy nie boimy się trudnych przypadków i bardzo często podejmujemy się diagnostyki i leczenia pacjentów wymagających indywidualnego podejścia. Łączymy doświadczenie i wiedzę z nowościami w świecie stomatologii – np. do regeneracji miejsca po zbiegu stosujemy osocze pacjenta (zabiegi z wykorzystaniem PRF).
Wszystkie zabiegi w naszym gabinecie wykonywane są przez wykwalifikowanego stomatologa ze specjalizacją chirurgii stomatologicznej.
Jakie zabiegi oferujemy?
- ekstrakcje (usuwanie) zębów,
- chirurgiczne usuwanie zębów zatrzymanych, zębów mądrości,
- nacięcie ropni,
- resekcja wierzchołka korzeni zębów,
- hemisekcja, radektomia,
- plastyka połączeń ustno-zatokowych,
- regeneracja ubytków kości materiałem kościozastępczym i membraną,
- augmentacja z wykorzystaniem A-PRF I-PRF (czynniki osocza).
Ekstrakcja zęba i ekstrakcja zębów mądrości
Ekstrakcja zęba to w języku potocznym wyrwanie lub usunięcie zęba. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym. U wielu pacjentów zęby mądrości, czyli ósemki, wymagają chirurgicznego usunięcia. Ósemki pojawiają się w życiu dorosłym jako ostatnie zęby, gdy bardzo często nie ma wystarczającej ilości miejsca na ich wyrzynanie się. Zęby mądrości są wtedy otoczone innymi zębami i mówimy o zatrzymaniu ósemek.
Nacinanie ropni
- ból,
- opuchlizna,
- wrażenie kulistej zmiany w pobliżu zęba,
- silny ból w czasie picia zimnych i ciepłych płynów,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Możliwe jest także powiększenie węzłów chłonnych, pojawienie się gorączki, ból zatok nosowych oraz skroni.
Resekcja wierzchołka korzeni zębów
Resekcja korzenia to zabieg chirurgiczny, w czasie którego usuwany jest fragment korzenia zęba oraz tkanki objęte stanem zapalnym. Powstałe braki kostne następnie uzupełniane są materiałem kościozastępczym. Zabieg ten wykonuje się w przypadku pojawienia się silnego stanu zapalnego zęba w okolicy korzenia po leczeniu endodontycznym (kanałowym) lub powtórnym leczeniu endodontycznym (reendo), które nie przyniosło pożądanego rezultatu. Zabieg ten pozwala na uratowanie zęba, który ze względu na silny stan zapalny musiałby być usunięty.
Hemisekcja i radektomia zęba
Hemisekcja i radektomia to zabiegi, które wykonuje się by uratować fragment zęba. Jest to skomplikowany zabieg chirurgiczny, ale pozwala na zachowanie fragmentu zdrowego zęba. Może on funkcjonować przez długie lata lub zostać wykorzystany do dalszej odbudowy protetycznej. Hemisekcja to zabieg stomatologiczny w czasie którego usunięty zostaje fragment korony i korzenia zęba. Radektomia to zabieg usuwania jednego z wielu korzeni zęba wielokorzeniowego.
Plastyka połączeń ustno-zatokowych
Plastyka połączeń ustno-zatokowych to zabieg chirurgiczny wykonywany po usunięciu np. zęba, którego korzenie anatomicznie położone były w obrębie zatoki. Polega na zamknięciu połączenia pomiędzy zatoką szczękową a jamą ustną.
Regeneracja ubytków kości materiałem kościozastępczym
U pacjentów, u których obserwuje się zanik kości możliwa jest jej regeneracja. Jest to szczególnie istotne np. by umiejscowić implant pod przyszłą obudowę protetyczną. Do najczęstszych przyczyn zaniku kości zalicza się usunięcie zęba, powikłania parodontozy czy długotrwałe używanie protez osiadających. Proces regeneracji polega na umieszczeniu odpowiedniego biomateriału na kości, jego odpowiednim ukształtowaniu oraz zaszyciu z wykorzystaniem odpowiedniej błony kolagenowej. Dowiedz się więcej.
Augmentacja z wykorzystaniem A-PRF I-PRF (czynniki osocza).
Augmentacja to zabieg wykonywany przed leczeniem implantologicznym. Polega na stymulacji wzrostu kości i uzupełnieniu występujących ubytków. Regenerację można przeprowadzać z wykorzystaniem komórek samego pacjenta uzyskiwanymi z osocza. PRF (Platelet Rich Fibrin) stymuluje powstawanie komórek kościotwórczych. Jako materiał pobrany od samego pacjenta redukuje ryzyko występowania zakażenia krzyżowego i przyśpiesza proces gojenia, będąc naturalną metodą wspierania regeneracji kości.
Dowiedz się więcej o zabiegach z wykorzystaniem PRF.
Terapia osoczem bogatopłytkowym („wampirzy lifting”)
Zabieg regeneracyjny potocznie zwany wampirzym liftingiem pozwala na wypełnienie zmarszczek z wykorzystaniem biomateriału pochodzącego od pacjenta.
Umów wizytę
Telefon +48 603 134 992
Adres ul. Batorego 30, 28-100, Busko-Zdrój